Mocy przybywaj!

Mocy przybywaj!

Od kiedy powstały pierwsze urządzenia elektroniczne inżynierowie zmagają się z kwestią ich zasilania. Baterie, akumulatory, zasilacze, transformatory, fotowoltaika i masa innych technologii mogą zasilić nasze komputery, sprzęty biurowe czy elementy infrastruktury sieciowej. Z punktu widzenia projektanta rozwiązań ważna jest nie tylko efektywność układów czy ich koszt, ale również wygoda wdrożenia i obsługi. A jak to się ma do instalacji VoIP?

Switch’e PoE

To chyba najbardziej lubiany sposób zasilania urządzeń końcowych takich jak chociażby telefony IP.

Te dwufunkcyjne rozwiązania są niezbędnym elementem infrastruktury sieciowej w kontekście transmisji danych a przy okazji likwidują potrzebę podłączania dedykowanych zasilaczy przy każdym terminalu końcowym – jest to proste i wygodne.

Aspektem, którego nie można pominąć jest łatwość implementacji zasilania awaryjnego. Nie musimy przejmować się instalacją UPS przy każdym biurku, wystarczy nam porządny UPS w serwerowni, który zasilając switch PoE w razie potrzeby podtrzyma zasilanie wszystkich terminali VoIP podłączonych do niego.

 

PoE Injektory

Te proste urządzenia, posiadające dwa porty RJ45 – pierwszy LAN i drugi LAN + PoE – podłączamy szeregowo między switch’em a naszym urządzeniem końcowym dzięki czemu może zostać ono zasilone poprzez kabel Ethernet.

Gdzie znajdują zastosowanie? Na przykład jeżeli nie mamy switch’y PoE w naszej sieci, a potrzebujemy podłączyć urządzenie które ma tylko taką opcję zasilania – zdarza się tak często w przypadku dedykowanych konferencyjnych telefonów IP. Innym przykładem mogą być stacje bazowe systemów DECT IP, które umieszczane są często w miejscach gdzie nie ma łatwej drogi do doprowadzenia okablowania – dużo łatwiej doprowadzić jeden kabel Ethernet niż parę Ethernet + zasilanie 230V.

 

 

Tradycyjne zasilacze

W kontekście przedstawionych powyżej opcji tradycyjny zasilacz wydaje się być mało atrakcyjny. Nic bardziej mylnego!

Moje doświadczenie pokazuje, że tradycyjne zasilacze są wciąż bardzo często wybieranym rozwiązaniem. Powodów jest kilka, ale najważniejsze to cena i szybkość podłączenia (w kontekście braku potrzeby przebudowy infrastruktury).

Jest jednak przypadek gdy tradycyjny zasilacz będzie faktycznie najlepszym i w sumie jedynym wyborem – telefony biurkowe komunikujące się po WiFi.

W wielu miejscach zdarza się, że infrastruktura sieciowa oparta o tradycyjne okablowanie miedziane nie istnieje. Użytkownicy mają laptopy i tablety pracujące po WiFi więc i tego wymaga się od telefonów biurkowych – wtedy zasilacz „do gniazdka” jest jedynym wyborem.

 

Reasumując

Wybór odpowiedniej formy zasilania terminali VoIP jest podyktowany wieloma czynnikami. Najważniejsze są oczywiście te ściśle powiązane z ograniczeniami technicznymi gdyż ich ominąć się nie da. Projektując zasilanie dla naszej instalacji pamiętajmy nie tylko o „parametrach”. Zwróćmy uwagę na wygodę jej późniejszej obsługi. Zastosowanie switch’y PoE na pewno sprawdzi się w większych instalacjach, szczególnie tych z wymaganym zasilaniem awaryjnym… pozwoli też uniknąć sytuacji gdzie zasilacz został odłączony przez użytkownika „bo zabrakło gniazdka”.

Dodam też małą dygresję. Bądźmy uważni i nie mylmy PoE injektora z „chałupniczymi” rozwiązaniami gdzie mamy przejściówkę rozszywającą przewody skrętki i umożliwiającą podłączenie zwykłego zasilacza… to jest przykład niewłaściwego rozwiązania.


Bartosz Ploch
Bartosz Ploch

Presales w zespole Halo2. Doświadczony inżynier sprzedaży i systemowy ambitnie poszukujący nowych wyzwań oraz rozwiązań innych niż oczywiste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *