Jeden mówi, słucha wielu…
Systemy rozgłoszeniowe znane ze sklepów, placówek publicznych czy hal produkcyjnych często traktowane są jako zupełnie osobna instalacja teletechniczna. Czy musi tak być? A może jest miejsce na optymalizację kosztu a nawet automatyzację procesów?
Czym są systemy rozgłoszeniowe?
Rozwiązania znane często również pod nazwą systemów PA (Public Announcement) służą przekazywaniu tego samego komunikatu głosowego, w tym samym czasie do grupy odbiorców. Mogą być to klienci sklepu lub pracownicy hali produkcyjnej. Przykłady można by tu mnożyć, ale podstawowe założenie jest takie samo: odbiorcy nie posiadają żadnych dedykowanych urządzeń. W swojej klasycznej postaci system składa się z głośników podłączonych dedykowanymi przewodami do wzmacniacza oraz konsoli / konsol wyposażonych w mikrofony.
Ograniczenia
Najbardziej zauważalnym ograniczeniem w przypadku klasycznych rozwiązań PA jest konieczność przygotowania dedykowanej infrastruktury dla systemu głośników. Ten fakt powoduje, że elastyczność rozbudowy systemu drastycznie maleje a co za tym idzie podnosi koszt takiej operacji. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że nadawanie komunikatu może odbywać się wyłącznie z dedykowanej konsoli.
Nowoczesne podejście
Szukając rozwiązania dla systemu rozgłoszeniowego od razu nasuwa się pomysł aby wykorzystać infrastrukturę LAN powszechnie występującą praktycznie w tym momencie wszędzie. Użycie na potrzeby systemu PA okablowania wspólnego z systemami monitoringu, komputerami czy innymi dedykowanymi terminalami jest logiczne i pozwala zaoszczędzić koszt nie tylko na etapie wdrożenia, ale i utrzymania sieci. Dodatkowo w takiej sytuacji aż prosi się o możliwość integracji z istniejącą centralą IP PBX.
Snom PA1
Odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku jest Snom PA1.
Snom opracował to rozwiązanie aby dać możliwość rozbudowy istniejących lub stworzenia nowych systemów rozgłoszeniowych. Snom PA1 może być podłączony do wzmacniaczy już istniejących systemów rozgłoszeniowych, bądź dzięki wbudowanemu wzmacniaczowi może działać z ich pominięciem poprzez bezpośrednie podłączenie głośnika stając się całkowicie autonomicznym systemem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dzięki możliwości rejestracji konta SIP (jako np. numer wewnętrzny centrali IP PBX) zyskujemy możliwość nadawania komunikatów korzystając z dowolnego telefonu bez potrzeby tworzenia dedykowanego stanowiska.
Nie tylko „szczekaczka”
Urządzenie Snom PA1 poza swoją oczywistą funkcjonalnością oferuje integratorom dużo więcej możliwości. Wejście mikrofonowe pozwala na tworzenie systemów dwustronnej komunikacji. Wyjścia przekaźnikowe umożliwiają sterowanie np. oświetleniem czy też zamkiem przy drzwiach. A jest tego jeszcze więcej…
To wszystko powoduje, że jest to jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań na rynku a przy tym bardzo atrakcyjnym pod względem kosztu.